Poprvé s Madshus Epoch na nohách

O vánocích dorazily z telemark-pyrenees.com lyže Madshus Epoch s vázáním Voile 3-pin Cable, boty Crispi Svartisen zase z aventurenordique.com. S lednovou sněhovou nadílkou jsem se nemohl dočkat, až nemocí znavené tělo pookřeje a plíce zvládnou zvýšenou ventilaci suchého zimního mrazivého jiskřivého vzduchu. Abych nepřepálil začátek, vyrážím na krátkou lyžařskou vycházku u Mirkovic. Parkuji v Malčicích s cílem obejít trio Strážný, Šibeniční a Křížový vrch.

Sněhu je na loučkách tak akorát, kolem třiceti centimetrů, k ránu ještě prašan. Štráduji pozvolným svahem k Strážnému vrchu, široké lyže se neboří, směr drží dobře a lisovaný protismyk ve stoupání drží. V kožených botách mi chůze na lyžích přijde jako v bačkorách. Uvidíme, jak to půjde z kopečka. Podotýkám, že jsem nikdy v životě nezkoušel telemarkový oblouk a na dnešní minitúru jsem vybaven pouze teoreticky.

Madshus Epoch
Madshus Epoch

Loučka na jihozápadním svahu Strážného bude navěky svědkem mých prvních telemarkových oblouků. Asi nepůjde o styl, ale první tři čtyři oblouky, velmi široké a opatrné, točím. Zpátky na horu a ještě jednou a ještě a už se válím nosem ve sněhu – jak malý Jarda! Už tuším, že půjde o podobnou závislost, jako před lety s běžkami. Opouštím Strážný starou alejí ovocných stromů směrem na Šibeničák. Odtud je celkem rozhled do údolí k Přídolí, ale počasí panorámatům nepřeje. Než obejdu kopec, sjíždím několika oblouky k Přídolí a vzápětí šlapu nahoru. Sníh je už těžší, teplota stoupá. Z Šibeňáku loučkařím k lesu pod Křížovým vrchem a lesní cestou na klasiku běžkuji zpátky do Malčic. Na první výlet spokojenost.

Pod Šibeničním vrchem
Pod Šibeničním vrchem

Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *