Poprvé s Madshus Epoch na nohách

O vánocích dorazily z telemark-pyrenees.com lyže Madshus Epoch s vázáním Voile 3-pin Cable, boty Crispi Svartisen zase z aventurenordique.com. S lednovou sněhovou nadílkou jsem se nemohl dočkat, až nemocí znavené tělo pookřeje a plíce zvládnou zvýšenou ventilaci suchého zimního mrazivého jiskřivého vzduchu. Abych nepřepálil začátek, vyrážím na krátkou lyžařskou vycházku u Mirkovic. Parkuji v Malčicích s cílem obejít trio Strážný, Šibeniční a Křížový vrch.

Sněhu je na loučkách tak akorát, kolem třiceti centimetrů, k ránu ještě prašan. Štráduji pozvolným svahem k Strážnému vrchu, široké lyže se neboří, směr drží dobře a lisovaný protismyk ve stoupání drží. V kožených botách mi chůze na lyžích přijde jako v bačkorách. Uvidíme, jak to půjde z kopečka. Podotýkám, že jsem nikdy v životě nezkoušel telemarkový oblouk a na dnešní minitúru jsem vybaven pouze teoreticky.

Madshus Epoch
Madshus Epoch

Loučka na jihozápadním svahu Strážného bude navěky svědkem mých prvních telemarkových oblouků. Asi nepůjde o styl, ale první tři čtyři oblouky, velmi široké a opatrné, točím. Zpátky na horu a ještě jednou a ještě a už se válím nosem ve sněhu – jak malý Jarda! Už tuším, že půjde o podobnou závislost, jako před lety s běžkami. Opouštím Strážný starou alejí ovocných stromů směrem na Šibeničák. Odtud je celkem rozhled do údolí k Přídolí, ale počasí panorámatům nepřeje. Než obejdu kopec, sjíždím několika oblouky k Přídolí a vzápětí šlapu nahoru. Sníh je už těžší, teplota stoupá. Z Šibeňáku loučkařím k lesu pod Křížovým vrchem a lesní cestou na klasiku běžkuji zpátky do Malčic. Na první výlet spokojenost.

Pod Šibeničním vrchem
Pod Šibeničním vrchem

Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *