Téměř májový Hochficht

Sezona pomalu končí, už se těšíme na jarní firnovou lyžovačku na Planneralm.

Slunce svítí, ptáci zpívaj, sníh z šumavských strání mizí v údolí až je po něm docela veta. Tož už to bude – noční mrazík a přes den zone, aby nám to pěkně natálo a zmrzlo. Leč matka příroda měla jinou představu o rozjetém jaru a zima se tak snadno nevzdává. A je to tu. Místo firnu další a další přívaly sněhu a nejen v Alpách. Šumava Smrčina – 30 až 40 cm sněhu a to je 29. dubence 2017. Na to, že již po něm nebyla ani památka, slušný výkon.

Tak co kluci? pojedem? Alpy – není jisté, kam až se dostaneme a zda nás odklízeči sněhu nešoupnou též do závějí. Na Smrčině byl zaznamenán pobyt lyžařů a sněhu je tam zase privela. Tak ráno v 6 .45 u metodika. Sešli jsme se – Roman, vzal s sebou Matese, Vláďa a moje maličkost. Ještě před závěrečným stoupáním na parkoviště pod Smrčinou, pravda až tak moc sněhu nebylo, ale na parkovišti nás přivítal jeden auťák a cca 25-30 cm té bílé sračky. Vrchol byl zahalen chuchvalci mlhy, teplota pod nulou, ale paprsky deroucí se skrz mlhu naznačovaly oteplení. Tak hurá boty nazout, lyže nasadit a vzhůru po stopě prvního návštěvníka svahu směr vrchol. Byla to trochu taková prádelna, což bylo zřejmé z našich zapocených ksichtíků. Dole až takový supr prašan nebyl, ale ve čtvrtině kopce už by se snad dalo mluvit o prašanu a ve stínu stromů to bylo ještě trochu lepčí.

Slunce už vykukovalo dosti a tak nejvyšší z nejvyšších zavelel baťohy a pásy sundat, je třeba využít poslední chvilky než sluneční paprsky změní prašan v něco mokrého a těžkého, jen mládí odporovalo a pokračovalo ve výstupu mysle si své. Chlapci vyšvihli pěkné obloučky a díky jejich mnohem menší zemské přitažlivosti svištěli do údolí, páč jsem se trochu více blížil zemskému povrchu a mé oblouky měly trochu větší poloměr, jaksi jsem zaostával a styl mé jízdy asi nebyl plně vytříbený.

A pak zase nahoru a zase prádelna, sláva vrchol, fotočka na samém skalnatém špici, na který se náčelník i s budoucím následovníkem vyšplhali na lyžích.Po menší občerstvovačce jsme pokračovali v klasickém okruhu po hřebeni směr Hraničník. Vláďa vpředu páč je třeba zkrotit jeho síly, stopu jsem dorovnával já páč po mě už se nikdo víc nezaboří a pak vedoucí s dorostem, když je president. Ještě před vrcholem nás dohonili dva rakouský lyžařský dichtivci – těm se to jelo po supr stopě – leč daleko nám neujeli, ať si to taky vyzkouší v 40 cm nového sněhu a ženská část jejich dvoučlenného týmu nám dodávala motivaci – to byly panoramata.

Z Hraničníku jsme zvolili pravou část sjezdovky, leč to už mlha a oteplování udělaly své – moc ideální podmínky pro ukázkovou jízdu telemarkem zrovna nebyly, tak jsme se nějak dostali zpět na parkoviště. Ještě že cesta domů vede přes Vyšší Brod, kde je malý pivovar a vaří dobré pivo a tak s heslem „konec sladký všechno sladké“ tak ne, zkusím to znova „konec dobrý všechno dobré“, skončil náš jarní výlet na Hochficht.

Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *